در قسمت اول این مقاله با مهمترین جاذبه های گردشگری و تفریحی دو شهر سمرقند و بخارا آشنا شدیم. اگر مقاله ی قبلی را مطالعه نکردید، کافیست اینجا کلیک کنید. در این مقاله به دو شهر دیگر ازبکستان می پردازیم. تاشکند پایتخت و بزرگترین شهر ازبکستان و خیوه شهری با معماری زیبای ایرانی و کشتی هایی به گل نشسته! همراه ما باشید تا با جاذبه های این دو شهر نیز آشنا شوید.

جاذبه های تفریحی و گردشگری تاشکند

این کلان شهر پایتخت کشور ازبکستان است و به معنای واقعی کلمه “شهر سنگ” است. این شهر به دست چنگیز خان مغول نابود شد، اما به دلیل قرار گیری در مسیر جاده ی ابریشم خیلی سریع، شهر بازسازی شد.

تاشکند زمستان های بسیار سرد و پر برفی را تجربه می کند. اما در تابستان ها هوای بسیار گرم و خشکی را شهروندان تاشکند، تجربه می کنند.

برای بازدید به مکان های توریستی این شهر از مترو می توانید استفاده کنید. فراموش نکنید که متروی تاشکند اولین جاذبه ی گردشگری این شهر می تواند باشد. گوشه ای از معماری بسیار زیبا و خیره کننده ی این مترو را در تصاویر بعدی می توانید ببینید.

همچنین برای بازدید از بخارا می توانید از قطارهای سریع السیر این مسیر استفاده کنید تا از هر دو شهر بازدید کنید. برای آشنایی با معروفترین جاذبه های تاریخی و تفریحی بخارا اینجا کلیک کنید.

مهمترین مکان های دیدنی تاشکند عبارت اند از :

میدان تیمور

مکان های توریستی زیادی در اطراف این بنا قرار دارد. از جمله موزه امیرتیمور،کاخ فوروم، ساختمان ساعت و…

تصویر زیر، متعلق به کاخ فروم می باشد. این کاخ تشریفاتی برای جلسات مهم بین المللی نظیر برگزاری جلسات نشست بین المللی شانگهای استفاده می شود.

باغ ژاپنی

باغ ژاپنی ها یک پارک با فرمی خاص است که نماینده فرهنگ ژاپنی در ازبکستان است. طراحی زیبای ژاپنی در این باغ، آرامش خاصی را برای چند ساعت به شما هدیه می دهد.

کاخ شاهزاده رومانوف

اقامتگاه شاهزاده رومانوف در زمان سلطه روس ها به ازبکستان این کاخ بوده است. این کاخ بنایی مدرن است و محل اقامت نیکلای کونستا نتینیو ویچ رومانوف بوده است. اگر به معماری اروپایی علاقه دارید، معماری خاص این بنا می تواند برای شما بسیار جذاب باشد.

بزرگترین بازار تاشکند؛ بازار چارسو

این بازار بزرگترین فضای سرپوشیده ی تاشکند است که به عنوان بازار مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع محصولات این بازار بسیار زیاد است.

اگر به فکر راه اندازی کسب و کار و یا صادرات به ازبکستان هستید، می توانید با ما تماس بگیرید. قطعا سفر به ازبکستان با یک تور کامل تجاری می تواند ایده های زیادی را در ذهن شما ایجاد کند.

برج مخابراتی تاشکند

نماد شهر تاشکند، برج مخابراتی این شهر است. ارتفاع این برج حدود 370 متر می باشد.

پارک آبی تاشکند

این پارک آبی در نزدیکی برج مخابراتی تاشکند واقع شده است. پس برای دستیابی به آن کافیست تا برج مخابراتی را پیدا کنید که برج از کل شهر قابل رویت است. این پارک آبی، مناسب تمام سنین است و امکاناتی نظیر سونا، جکوزی، ماساژ، سرسره های آبی و … را دارا است. البته استفاده از برخی از وسایل محدودیت های سنی دارد. در پارک آبی تاشکند، یک رستوران بین المللی نیز وجود دارد. البته استفاده از پارک آبی سرپوشیده در زمستان بسیار سخت خواهد بود. این پارک دارای 3 ایستگاه پمپاژ جهت تسویه و پاکسازی بیولوژیکی آب می باشد. نام این پارک آبی Aqua می باشد.

البته تاشکند چند پارک آبی دیگر نیز دارد که معروفترین آنها Oasis است.

موزه ی هنرهای کاربردی تاشکند

این موزه در سال 1937 میلادی تاسیس شد. این نمایشگاه شامل 4000 زیرمجموعه برای نشان دادن فرهنگ و هنر ازبکستان می باشد.

جاذبه های تفریحی و گردشگری خیوه

خیوه در فاصله ی حدود 1000 کیلومتری با پایتخت ازبکستان قرار دارد. خیوه مرکز استان خوارزم است. سبک معماری این شهر کاملا ایرانی-اسلامی است. شهر خیوه از یک دژ و قلعه ی مستحکم تشکیل شده که در سده 10 میلادی ساخته شده است. این قلعه شهر ها به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم کرده است.

در ادامه چند مورد از جاذبه های تفریحی و گردشگری خیوه را بررسی می کنیم :

قلعه ایچان

جذاب‌ترین قسمت قلعۀ ایچان دیواره‌های آجری ان است. دیوارهایی عظیم با ارتفاع بیش از ده متر دور تا دور قلعه را فرا گرفته‌اند. این قلعه آخرین استراحتگاه کاروانها قبل از عبور از صحرا به سمت ایران بوده است. این بنا در سال ۱۹۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

دریاچه خوارزم یا آرال

به دلیل سیاست های غلط برای کشت پنبه این دریاچه که بعد از دریاچه خزر بزرگترین دریاچه منطقه بود خشک شد اما همچنان به دلیل به گل نشستن کشتی ها ی بزرگ در درون دریاچه خشک شده به عنوان جاذبه گردشگری شمره می شود.

امیدواریم توانسته باشیم، بهترین فرصت های گردشگری ازبکستان را در دو قسمت و به صورت خلاصه به اطلاع شما رسانده باشیم. اگر علاقه مند به بازدید از این کشور هستید، می توانید از تورهای کامل ازبکستان که توسط سایت ویزیت ازبکستان ارائه می شود، استفاده کنید.