ازبکستان کشوری در خشکی واقع در آسیای مرکزی است وازبکستان با کشور های قزاقستان ، تاجیکستان و قرقیزستان ، افغانستان و ترکمنستان دارای مرز مشترک است.جمیعت این کشور 34 میلیون و پایتخت آن تاشکند نام دارد .زبان رسمی این کشور ازبکی است.

 

 

سفر به ازبکستان

 

سفر به ازبکستان :

ازبکستان کشوری جذاب و زیبا در آسیای میانه است که دارای میراث فرهنگی غنی و تاریخی است. ازبکستان چهار مکان مهم  میراث جهانی یونسکو را در خود دارد که همین دلایل شما را مجبور به سفر به ازبکستان میکند.

 

حال بیاید  با مکان های تاریخی ازبکستان آشنا بشویم :

 

 

سفر به ازبکستان

سمرقند :

سمرقند، شهری در شرق مرکزی ازبکستان که یکی از قدیمی ترین شهرهای آسیای مرکزی است. این شهر که در قرن چهارم قبل از میلاد به ماراکاندا معروف بود، پایتخت سغدیانا بود و در سال 329 قبل از میلاد توسط اسکندر مقدونی تصرف شد.

 

این شهر بعداً توسط ترک‌های آسیای مرکزی (قرن ششم میلادی)، اعراب (قرن هشتم)، سامانیان ایران (قرن نهم تا دهم) و اقوام مختلف ترک (قرن یازدهم تا سیزدهم) قبل از ضمیمه شدن توسط خوارزم اداره شد. -سلسله شاه (اوایل قرن سیزدهم)  توسط چنگیزخان فاتح مغول ویران شد

 

سمرقند پس از شورش علیه فرمانروایان مغول خود (1365)، پایتخت امپراتوری تیمور  شد ، که این شهر را به مهمترین مرکز اقتصادی و فرهنگی آسیای مرکزی تبدیل کرد. سمرقند در سال 1500 توسط ازبک ها فتح شد و بخشی از خانات بخارا شد.

 

. سمرقند امروزی شامل یک شهر قدیمی است که قدمت آن به قرون وسطی باز می گردد و بخش جدیدی که پس از تسخیر این منطقه توسط روسیه در قرن نوزدهم ساخته شده است.

 

این را هم بخوانید : صادرات به ازبکستان

 

میدان ریگستان :

 

میدان معروف ریگستان و مدرسه اولوگ بیک یکی از شناخته شده ترین مساجد جهان است که میدان اصلی سمرقند است. در ازبکستان این یکی از بناهای تاریخی این کشور است.

ریگستان در زبان فارسی به معنی «مکان شنی» است و این شهر باستانی در شبکه جاده ابریشم قرار دارد. با دنبال کردن رد پای فاتحان و بازرگانان آسیای مرکزی، در یک گشت شهری، چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن وجود دارد.

 

 

سفر به ازبکستان

مسجد بی ‌بی ‌خانم سمرقند

مسجد بی بی خانم، در مرکز سمرقند، بزرگترین در نوع خود در آسیای مرکزی است که ابعاد آن 109×167 متر است و می تواند میزبان نزدیک به 10000 نمازگزار باشد. حتی در ویرانه‌ها، تا اواخر قرن بیستم به راحتی بلندترین ساختمان سمرقند بود. این مسجد که به عنوان مسجد جماعت (جمعه) سمرقند محبوب تیمور در نظر گرفته شده بود، هرگز به وعده خود عمل نکرد، زیرا از ابتدا با نقص های ساختاری روبرو بود که تقریباً به محض ساختن آن آشکار شد.

 

این مسجد توسط تیمور ساخته شده است، اما اشاره نمی کند که برای چه کسی ساخته شده است

 

 

این را هم بخوانید : تور های تجاری به ازبکستان

 

سفر به ازبکستان

بخارا

این استان در سال 1938 تشکیل شد، اما در سال 1982 بخش اعظم قلمرو آن در شمال و شرق به یک استان تازه تاسیس ناوی منتقل شد. استان بخارا عمدتاً از صحرای کیمیرکم و پایین دست رودخانه زراوشان در جنوب غربی تشکیل شده است. آب و هوای آن قاره ای است، با زمستان های سرد و تابستان های طولانی، گرم و خشک. میزان بارندگی سالانه فقط 5-7 اینچ (125-175 میلی متر) است. .

 

گاز طبیعی از ذخایر عمده کشف شده در جنوب در دهه 1950 به اورال و روسیه مرکزی اروپا و همچنین به دیگر جمهوری های آسیای مرکزی منتقل می شود. شهرهای بزرگ بخارا، مرکز اداری است. کاگان; و گیژدوان. ازبک ها بیش از 70 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. حدود 38 درصد از جمعیت شهرنشین هستند.

 

این مقبره از منظر تاریخی هنری بسیار مهم است زیرا اولین نمونه از یک مقبره اسلامی است که در آسیای مرکزی باقی مانده است. به ‌طور سنتی، اسلام از ساخت مقبره‌های بادوام جلوگیری می‌کرد و بر ایده «برابر کردن مقبره‌ها (با زمین اطراف)» تأکید می‌کرد، همانطور که گرابار خاطرنشان کرد، در تلاشی برای توصیف مرگ به‌عنوان تسطیح کننده بزرگ هم قدرتمندان و هم ضعیفان.

این ممنوعیت به قدری قوی بود که حتی در اواخر قرن دوازدهم بر مقبره‌های نزدیک بخارا مانند چشمه ایوب نوشته شده بود: «پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمود: من شما را از زیارت قبور نهی کرده بودم. زیارت»؛ نشان می دهد که سازنده احساس نیاز به استفاده از سخنان خود پیامبر برای توجیه ساخت یک مقبره دارد. در عصر سامانیان، این ممنوعیت احتمالاً قوی‌تر بود، اگرچه حتی در زمان آنها خلفای عباسی بغداد قبلاً مقبره‌های بادوام می‌ساختند، اگرچه هیچ کدام تا امروز باقی نمانده است.

 

سفر به ازبکستان

5 دلیل مهم برای سفر به ازبکستان :

تاشکند بین المللی :

پایتختی زیبا و بی نظیر با خیابان های پر از درخت ، موزه و مجسمه های چشم نواز

گنجینه های یونسکو

کاشی کاری های خیره کننده :

کاشی کاری و موزاییک زیبا در خارج و داخل مناظر ، شما را به وجد خواهد آورد

پلو و شیشلک :

غذای بی نظیر و خوشمزه ی ازبکستانی ها ، که برای یک بار هم که شده باید این غذا را تست کنید

گردشی بدون شلوغی و ازدحام :

لذت بردن از جاذبه های تاریخی در کشوری تقریبا عاری از جمعیت