ازبکستان ازجمله کشورهای پیشرو در جهان است این کشور یکی از معروف ترین تولیدکنندگان پنبه و همچنین پرورش گوسفند و کرم ابریشم است.
ازبکستان ذخایر معدنی و نفت و گاز قابل توجهی دارد. این کشور حجم زیادی گاز طبیعی تولید و صادر می کند.

منابع طبیعی کشور ازبکستان

منابع این کشور شامل سنگ معدنی فلزی است. در کمربند معدنی اولمالیق (آلمالیک) در محدوده کوراما، مس، روی، سرب، تنگستن و مولیبدن استخراج می‌شود. ازبکستان دارای ذخایر قابل توجهی از منابع گاز طبیعی، نفت و زغال سنگ است. این کشور مقادیر زیادی از گاز طبیعی خود را مصرف می کند.
سنگ معدن های چند فلزی غنی در میدان اوهانگارون (آخانگران) در جنوب شرقی تاشکند یافت شده است. معدنچیان آنجا مس، طلا، سرب، مولیبدن و روی استخراج می کنند.
یکی از مشکلات ازبکستان آب است. در اوایل دهه 1980، دولت کمبود آب را اجتناب ناپذیر می دانست. مقامات مسکو و تاشکند طرحی را برای هدایت مقادیر قابل توجهی آب از رودخانه ایرتیش پایه ریزی کردند با این حال، این پروژه قبل از شروع به پایان رسید و ازبکستان با کمبود آب مزمن روبرو شد.

کشاورزی در ازبکستان

نور زیاد خورشید، زمستان های معتدل با مدت کوتاه، خاک حاصلخیز و مراتع خوب، ازبکستان را برای دامداری و کشت پنبه مناسب می کند.با تهی شدن رودخانه های بزرگ مردم برای آبیاری زمین های خود به مشکل خورده اند اگر چه کانال های بزرگی شامل فرغانه بزرگ ، فرغانه شمالی، فرغانه جنوبی و تاشکند وجود دارد و چندین دریاچه مصنوعی و مخازن بزرگ بر روی زراوشان و رودخانه های دیگر ایجاد شده است.
با وجود این باز هم ازبکستان بزرگترین تولید کننده پنبه در جهان است و کرم های ابریشم از برگ های توت درختان زیادی که در کنار خیابان ها و خندق ها کاشته شده اند تغذیه می شوند. دره فرغانه به ویژه برای تولید ابریشم بسیار حائز اهمیت است.
همچنین در این کشور پهناور انواع خربزه، زردآلو، انار، انواع توت ها، سیب، گلابی، گیلاس و انجیر و سبزیجاتی مانند هویج، خیار، پیاز، گوجه فرنگی و سبزی به وفور رشد می کنند. انگور ازبکستان را شراب یا کشمش می کنند یا به صورت تازه مصرف می کنند. میوه ها و سبزیجات هم در بازارهای تاشکند، سمرقند ، فرغانه و سایر مناطق و در تجارت با کشورهای همسایه به فروش می رسد.

مهمترین صنایع ازبکستان

ازبکستان تولید کننده اصلی ماشین آلات و تجهیزات سنگین در آسیای مرکزی است. این جمهوری ماشین‌آلات و تجهیزاتی را برای کشت، برداشت و فرآوری پنبه و برای استفاده در صنعت نساجی، آبیاری و راه‌سازی تولید می‌کند.

تجارت اصلی کشور ازبکستان

صادرات ازبکستان عمدتاً شامل منابع طبیعی یا مواد خام استخراج شده همچون پنبه، گاز طبیعی، نفت، زغال‌سنگ، ابریشم، میوه و پوسته قراقول است. برخی از محصولات تازه به مسکو و دیگر بازارهای شمالی فرستاده میشود . کالاهای تولیدی مانند ماشین آلات، سیمان، منسوجات و کود نیز صادر می شود. بزرگترین منابع وارداتی ازبکستان چین ، روسیه، کره جنوبی و قزاقستان هستند و مقصد اصلی صادرات این کشور سوئیس، چین، ترکیه و قزاقستان است.

حمل و نقل و شاه راه های ارتباطی ازبکستان

مانع بزرگ برای توسعه بیشتر بازارهای باغبانی و پرورش میوه فراوان در ازبکستان همچنان ابزار قدیمی در زمینه توزیع است. نه حمل‌ونقل زومینی و نه هوایی نمی‌تواند به طور کارآمد، حجم تولید شده در ازبکستان را پشتیبانی کند.
راه‌آهن‌های قدیمی مراکز شهری کشور ازبکستان را به سایر کشور های آسیای مرکزی متصل می‌کنند و تا مسکو و سیبری امتداد می‌یابند. ازبکستان تا قبل از استقلال در سال 1991، هواپیماها به ندرت از شهرهایی مانند سمرقند و تاشکند به شهرهای مجاور پرواز می کردند و این کشور هرگز یک خط هوایی داخلی برای خود نداشت.اما دراین زمان خدمات هوایی، تاشکند را به لندن، نیویورک و سایر شهرهای بین المللی متصل می کند.
کامیون‌ها بیشتر محموله‌های باری را حمل می‌کنند، و جاده‌ها، مانند سایر امکانات، نیاز به تعمیرات و نگهداری زیادی دارند