به گزارش سرويس مطبوعاتي وزارت حمل و نقل کشور ازبکستان، از ابتدای مهرماه، رژیم «آسمان باز» در فرودگاه بین‌المللی سمرقند برقرار شد.

رژيم «آسمان باز» به معناي رفع محدوديت پروازها و مسيرهاي خطوط هوايي خارجي مطابق با قوانين بين‌المللي با در نظر گرفتن توانايي‌هاي فني فرودگاه بين‌المللي سمرقند است که به‌منظور افزایش ظرفیت‌های گردشگری کشور ازبکستان، استفاده کامل از قابلیت‌های فرودگاه جدید و ایجاد فضای رقابتی در بازار حمل‌ونقل هوایی، برقرار شد. ایرلاین های خارجی از این پس می توانند بدون توجه به وجود یا عدم وجود توافقنامه بین دولتی در مورد ترافیک هوایی، حمل و نقل هوایی به فرودگاه بین المللی سمرقند را انجام دهند. برقراری رویه جدید در فرودگاه بین المللی سمرقند از ابتدای مهرماه سال جاری به ترتیب مقرر به مقامات هواپیمایی خارجی ابلاغ شده است.

همچنین با توجه به گزارش وزارت حمل و نقل ازبکستان، از تاریخ 21 سپتامبر 2022 پروازهای FlyDubai از دبی به مقصد سمرقند راه اندازی شد که تعداد پروازها بین ازبکستان و امارات را به 13 پرواز در هفته افزایش داده است. پروازها در این مسیر هفته ای دو بار در روزهای چهارشنبه و شنبه انجام خواهد شد و هزینه بلیط یک طرفه از 333 دلار شروع می شود و بلیط رفت و برگشت در این مسیر 525 دلار است.

راه اندازی مسیرهای هوایی جدید در سمرقند کمک شایانی به توسعه ظرفیت های گردشگری این شهر خواهد کرد. این مسئله در راستای سیاست های کلان کشور ازبکستان مبنی بر توسعه توریسم و گردشگری در سمرقند می باشد. تا سال 2022 بیش از 90 درصد از توریست ها و مسافران خارجی که وارد ازبکستان شدند، از کشورهای مستقل همسود بودند. اما پس از راه اندازی خط پروازی دبی قطعا تنوع کشورهای حاضر و فعال در ازبکستان اعم از توریسم و اقتصادی بیشتر می شود و پتانسیل های اقتصادی و اتصال این کشور به جهان را افزایش می دهد. قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان بیشترین مسافران را تا سال 2022 به ازبکستان داشتند. از بین کشورهای غیر مستقل همسود نیز ترکیه و کره جنوبی بیشترین مسافران به مقصد ازبکستان را داشتند که احتمالا طی سالهای آینده وزن این نوع کشورها در بازدید کنندگان از ازبکستان افزایش یابد

 

منبع