ازبکستان کشوری با جمعیت غالبا مسلمان است و حدود 87 درصد جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل داده‌اند. این کشور به عنوان قطب فرهنگی و مذهبی در منطقه آسیای میانه همیشه درصدد ایجاد و تحکیم روابط با کشور های مسلمان منطقه بوده است. در جهت این سیاست مسئولین ازبکستان و عربستان دیدار و قرارداد های مشترکی تنطیم کردند.

آقای جمشید خوجایف معاون نخست وزیر- وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با توفیق بن فوزان الربیعه وزیر حج و عمره پادشاهی عربستان سعودی دیدار کرد. در این گفت ‌وگو، ابعاد اصلی همکاری‌ های چندجانبه دو کشور و چشم ‌انداز توسعه آن و همچنین موضوعات سازماندهی حج و عمره شهروندان ازبکستان  مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرفین از توسعه روابط چندجانبه سودمند بین ازبکستان و عربستان سعودی به طور مداوم، ابراز خوشحالی نمودند.

همچنین در این دیدار از سفر رئیس جمهور ازبکستان به عربستان سعودی در ماه اوت سال جاری که برای اولین بار در 30 سال گذشته اتفاق افتاد و توافقات انجام شده یاد شد.

به ویژه در این دیدار طرفین برای توسعه بیشتر همکاری های همه جانبه و بلندمدت و ارتقای روابط متقابل مشتاق بودند.  قراردادهایی به ارزش 15 میلیارد دلار با شرکت های عربستانی در زمینه اجرای 14 پروژه مشترک در حوزه انرژی، شیمی، بهداشت و درمان، کشاورزی، ساختمان، داروسازی، ساخت و سازهای زیربنایی و سایر زمینه ها امضا شد.

در این گفت وگو، مسائل تجاری دوجانبه میان دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرفین خاطرنشان کردند که فرصت های زیادی برای توسعه بیشتر روابط تجاری بین ازبکستان و عربستان سعودی، وجود دارد.

در این دیدار سهمیه حج عمره ازبکستان که از اکتبر 2018 لغو شده بود به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفت و توافقاتی در این باره صورت گرفت. همچنین در خصوص فعال سازی روند بهینه سازی شرایط عبور زائران ازبکستانی از طریق کنترل مرزی و گمرکی و ثبت الکترونیکی داده های بیومتریک نیز توافق شد.

مقرر شد تمامی موضوعات و توافقات مطرح شده در پایان جلسه به سرعت اجرایی شود.

منبع