با ابتکار وزارت گردشگری و میراث فرهنگی سمیناری برای مرمتگران برای اولین بار در سمرقند با موضوع «احیای هنر مرمت در ازبکستان و حفاظت از میراث فرهنگی و آثار فرهنگی» برگزار شد.

مرمتگران کشور ازبکستان در این رویداد که به منظور تقویت حفاظت از میراث فرهنگی منحصر به فرد که منعکس کننده تاریخ و فرهنگ غنی مردم این کشور، دیجیتالی کردن این صنعت، توسعه نوآورانه، تقویت پایه فنی و بررسی تدابیر به کارگیری بهترین شیوه های جهان برگزار شد، شرکت دارند.

A. Abduhakimov. معاون نخست وزیر ازبکستان در شروع این سمینار سخنرانی کرد و گفت: تمام جهان از شکوه و عظمت بسیاری از بناهای تاریخی ما و سبک معماری منحصر به فرد آنها شگفت زده شده است. بیشتر گردشگران به کشور ما سفر می کنند تا با چشمان خود آثار هنری باشکوه خلق شده توسط نیاکان ما را ببینند و شکوه و عظمت آنها را احساس کنند. آثار میراث فرهنگی و بناهای تاریخی نه تنها جاذبه گردشگری هستند، بلکه اول از همه ثروت مردم ما هستند. تاریخ و فرهنگ بزرگ ما در آنها منعکس شده است و وظیفه ما حفظ آن و انتقال آن به نسل های آینده است.

معاون نخست وزیر ازبکستان خاطرنشان کرد: قرار است از طریق این سمینار اهداف و وظایف ده سال آینده در این زمینه مشخص شود تا هنر مرمت ازبکستان به تمام جهان تجلیل شود. او همچنین پیشنهادی برای سازماندهی کنگره مرمتگران آسیای مرکزی ارائه کرد.

در این سمینار دو روزه همچنین موضوعات جذب استادکاران واجد شرایط برای حفظ آثار میراث فرهنگی، ارتقای چهره ازبکستان، عمومیت بخشیدن به دستاوردها، بحث و گفتگو و رفع نواقص در این زمینه و احیای روش های مرمت سنتی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

طبق آخرین آمار رسمی که مربوط به سال 2020 است درآمد ازبکستان از طریق صنعت گردشگری  395,000,000 دلار بوده که البته نسبت به سال 2019 کاهش 76.47 درصدی را نشان می دهد.

اما طرح های در دست اجرا در این کشور نشان میدهد که ازبکستان به عنوان کشوری که آثاری از تاریخ چند هزارساله در خود دارد در تلاش است علاوه بر  حفظ و مرمت آثار، صنعت گردشگری خود را بیش از پیش گسترش دهد و به یکی از قطب های گردشگری منطقه تبدیل شود.

منبع