تاشکند میزبان اجلاس نساجی با موضوع “تعادل در بازار جهانی نساجی – بازیگران و روندها” بود.
این رویداد به عنوان بخشی از هفته بین المللی نساجی برگزار شد. شرکت کنندگان نتایج اصلاحات انجام شده در صنعت نساجی در ازبکستان را خلاصه کردند.

تانزیلا ناربایوا، رئیس مجلس سنا، خاطرنشان کرد که در تاریخ معاصر، ازبکستان یکی از بزرگترین تامین کنندگان پنبه خام در جهان بوده است. با این حال، درآمد سالانه حاصل از صادرات آن تنها حدود یک میلیارد دلار بود.

و امروز، به دنبال اصلاحات گسترده در این زمینه، ازبکستان در حال تبدیل شدن به یکی از رهبران شناخته شده در بازار جهانی است. بنابراین، در سال 2021، ازبکستان موفق شد محصولات نساجی نهایی را به ارزش 3 میلیارد دلار صادر کند که اهمیت ویژه ای به جهت تضمین ثبات اقتصادی و ایجاد مشاغل جدید دارد.

اجلاس سران فعال در صنعت نساجی با مشارکت و حمایت مستقیم سازمان های پیشرو جهانی مانند فدراسیون بین المللی تولیدکنندگان نساجی (ITMF)، کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا (UNECE)، مرکز تجارت بین المللی (ITC) و آژانس همکاری بین المللی آلمان(GIZ) برگزار شد.

بیش از 300 برند و خرده فروش شناخته شده جهانی، روسای شرکت ها و انجمن های نساجی از اتحادیه اروپا و ایالات متحده، آسیا و آفریقا و کشورهای CIS در آن حضور داشتند.

خانم ناربایوا گفت: “ازبکستان کشوری است که فشار جمعیتی بالایی بر بازار کار دارد.” – سالانه بیش از 600 هزار جوان وارد بازار کار می شوند. این امر به نوبه خود مستلزم گسترش بیشتر بخش های اقتصاد و ایجاد مشاغل جدید مناسب است. نتایج اصلاحات در مقیاس بزرگ انجام شده در این حوزه چشمگیر است، اما ما روی موفقیت خود تمرکز نمی کنیم، برعکس، ما بر روی نقاط رشد جدید در این حوزه تمرکز خواهیم کرد.

منبع