پس از جلسه ای که رئیس جمهور ازبکستان با صنعت کاران این کشور برگزار کرد، دستوری را در 12 اکتبر صادر نمود تا از توسعه ی صنایع در این کشور حمایت کند. طبق این برنامه ارزش افزوده و فرآوری بر روی مواد خام اولیه در این کشور صورت می گیرد. با توجه به اینکه ازبکستان منابع معدنی فراوانی دارد، بجای خام فروشی و صادرات آنها، بهتر است تا زنجیره های فرآوری آنها در این کشور راه اندازی شود و ارزش افزوده ی بیشتری را برای این کشور به همراه بیاورد. در همین راستا دولت ازبکستان تسهیلاتی را برای این صنایع درنظر دارد اعمال کند.

طبق دستورات رئیس جمهور ازبکستان :

  • عوارض گمرکی برای مواد اولیه و محصولات نیمه تمام وارداتی تا اول ژانویه سال 2025 صفر می شود. یعنی اگر محصولی را در ازبکستان تولید کنید، تمام عوارض گمرکی مواد اولیه ی شما برابر با صفر می باشد. این مزیت باعث می شود تا کارخانه های تولید مختلفی در این کشور فعال شوند و از منابع اولیه کشورهای همسایه ی ازبکستان استفاده کنند.
  • معافیت حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده، برای تجهیزات تکنولوژیکی که در ازبکستان تولید نمی شوند. به عنوان مثال واردات خطوط تولید، ماشین آلات آزمایشگاهی، بسته بندی و … که در خاک ازبکستان تولید نمی شوند. هدف از این دستور تقویت صنایع و بروز شدن صنایع با کیفیت و تکنولوژی روز جهان است. با این کار بهره وری صنایع ازبکستان افزایش می یابد و باعث رشد اقتصادی این کشور می شود.
  • پروسه ی خروج کالاهای مشمول این مصوبه از گمرک سریعتر اتفاق می افتد.
  • شرکت های مشمول این مصوبه، مبنای محاسبه ی مالیاتی متفاوتی خواهند داشت و بزودی دولت ازبکستان مشوق هایی را برای این شرکت ها در نظر می گیرد.

دستورات فوق بسیار مهم بوده و بر روی صنایع زیرساختی این کشور تاثیرات زیادی خواهد گذاشت. می توان پیشبینی کرد تا سال 2025 صنایع ازبکستان رشد بیشتری را تجربه کنند و اشتغالزایی این کشور نیز افزایش یابد. این مسئله فرصت خوبی را برای شرکت های تامین کننده مواد اولیه صنایع فراهم کرده است تا با انتقال و افتتاح بخش آخر زنجیره ی تولید خود در ازبکستان، حجم مواد اولیه ی بیشتری را به فروش برسانند.