سه سال پیش، ازبکستان استراتژی توسعه کشاورزی 2020-2030 را تصویب کرد و اصلاحات گسترده ای را آغاز کرد. به ویژه صادرات میوه و سبزیجات 1.7 برابر و به 1.1 میلیارد دلار رسید. در نتیجه این سیاست ها در صنعت کشاورزی، درآمد کشاورزان 2 برابر افزایش یافت. با توجه به توسعه ی صنعت کشاورزی و همچنین توزیع بیشتر زمین بین کشاورزان و مردم، پیش بینی می شود که تولید محصولات کشاورزی ازبکستان امسال نسبت به سال گذشته 1 میلیون تن افزایش داشته باشد.

با توجه به تغییرات اقلیمی و شرایط سخت جهان، امنیت غذایی در حال تبدیل شدن به یک مشکل جدی است. پیش بینی می شود قیمت محصولات کشاورزی در جهان رشد کند. در چنین شرایطی قبل از هر چیز نیاز به تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم و سپس استفاده کامل از فرصت های صادراتی ضروری است.

رئیس جمهور ازبکستان در جلسه ای که با وزیر کشاورزی این کشور داشت بیان کرد :

از آنجایی که یک چهارم اقتصاد ما را کشاورزی تشکیل می دهد، ما مرتب در این خصوص صحبت می کنیم. رفاه مردم ما، ثبات قیمت ها، مشاغل مرتبط با آن برای ما اهمیت دارد.

یکی از موضوعات مهم این جلسه، ارزیابی عملکرد و بازدهی صنعت کشاورزی بود. در سال گذشته در این صنعت به دلیل استفاده مؤثر از منابع آب و خاک، بازدهی صنعت افزایش پیدا کرد و یکی از دلایل رشد تولیدات صنعت کشاورزی ازبکستان توجه به مسئله بازدهی بود. کمک به کشاورزان در تعیین ترکیب خاک، انتخاب بذر و محافظت از محصولات در برابر آفات جز برنامه های اجرایی وزارت کشاورزی ازبکستان بوده است. برنامه ریزی برای تسطیح 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ازبکستان با پرداخت یارانه های دولتی جز اقدامات دولت در سال آینده خواهد بود. همچنین برای استفاده ی بهینه از منابع آب با کمک شرکت های خارجی قرار شد برنامه های کلان ملی اجرا شود.

رئیس جمهور ازبکستان در ادامه این نشست عنوان کرد :

توجه به ارزش افزوده و تکمیل زنجیره در این حوزه به دلیل فرآوری محصولات میوه و سبزیجات به راحتی می تواند ارزش محصولات را 3 تا 4 برابر افزایش دهد. در همین راستا دستورالعمل ساماندهی پارک های تخصصی صنایع غذایی در مناطق میرزاآباد، دنائو، پارکنت، اورتاچیرچیق، اورگنچ و کووا داده شد.

قرار شد تا پایان سال جاری 3 پروژه و در سال آینده 4 پروژه برای دیجیتالی کردن کامل حسابداری زمین، تخصیص یارانه، نظارت بر سطح زیرکشت تکمیل شود. به طور کلی هدف دولت ازبکستان ایجاد 600 هزار شغل دائمی در صنعت کشاورزی و افزایش صادرات به 2 میلیارد دلار در سال آینده است.