بنیاد توسعه فرهنگ و هنر زیر نظر کابینه وزیران جمهوری ازبکستان دو نمایشگاه را در پاریس برگزار خواهد کرد که در نوامبر 2022 – در موزه لوور و موسسه جهان عرب – افتتاح می شود.

دو نمایشگاه در نوامبر امسال در پاریس افتتاح می شود. اولین نمایشگاه “گنجینه های واحه های ازبکستان، در چهارراه مسیر کاروان ها» از 23 نوامبر 2022 تا 6 مارس 2023 در موزه لوور برگزار می شود و دومین نمایشگاه «جاده سمرقند، شگفتی‌های ابریشم و طلا» در مؤسسه جهان عرب برپا می‌شود که از 23 نوامبر 2022 تا 13 ژوئن 2023 برگزار می‌شود.

سعیده میرضیایوا، معاون رئیس شورای صندوق توسعه فرهنگ و هنر جمهوری ازبکستان:

امروز ازبکستان و فرانسه در بسیاری از زمینه ها شرکای قوی هستند و دائماً در حال ایجاد همکاری در حوزه بشردوستانه، اقتصاد و فرهنگ هستند. نمایشگاه های پیش رو در پاریس فرصتی عالی برای نمایش میراث فرهنگی غنی کشورمان در عرصه بین المللی است و در نمایشگاه لوور شاهکارهایی از مجموعه موزه های ازبکستان از دوران پیش از اسلام تا دوران تیموری به نمایش گذاشته می شود. مؤسسه جهان عرب نیز میزبان نمایشگاهی به منسوجات و لباس های ملی ازبکستان خواهد بود. نمایشگاه‌های پاریس به طور طبیعی مأموریت بنیاد را برای حفظ و محبوبیت فرهنگ ما در سطح بین‌المللی و افزایش علاقه به کشورمان گسترش می‌دهد و همچنین پایه محکمی برای همکاری دوجانبه ما در آینده ایجاد می‌کند.

در طول سه سال گذشته، کارهای مقدماتی دقیق برای نمایشگاه ها انجام شده است. چندین سفر مشترک ازبکستان و فرانسه انجام شد که طی آن اکتشافات باستان شناسی زیادی انجام شد. علاوه بر این، مرمتگران موزه لوور و متخصصان کشور ازبکستان کارهای مرمتی گسترده ای را در چند مرحله انجام دادند.

منبع