نشریه روسی کومرسانت خبری مبنی بر اینکه شرکت ال جی کره جنوبی ممکن است در آینده نزدیک کارخانه لوازم خانگی خود را در روسیه تعطیل کند و خط تولید خود را به ازبکستان یا قزاقستان منتقل کند، منتشر کرده است.

در ازبکستان، مذاکراتی با شرکت آرتل که انواع لوازم خانگی از جمله سامسونگ را تولید می کند، در مورد امکان انتقال کارخانه تولید یخچال، ماشین لباسشویی و تلویزیون ال جی از منطقه مسکو  انجام شد. مزیت انتقال تولید به کشور ازبکستان نیروی کار ارزان است، اما انتقال آن به قزاقستان مزایای دیگری نیز دارد، از جمله اینکه یک کارخانه ال جی در قزاقستان وجود داشت که چند سال پیش با موفقیت کار می کرد، اما سپس تعطیل شد و همچنین به گفته مدیریت LG در قزاقستان، خریداران بیشتری برای تجهیزات آنها وجود دارد.

همچنین در خبرها آمده است که در حال حاضر بخشی از مدیریت دفتر نمایندگی ال جی روسیه در حال حاضر به تاشکند نقل مکان کرده است. اما نمایندگان آرتل از به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد پیشرفت مذاکرات با نسخه روسی خودداری کردند و فقط گفتند که در حال حاضر هیچ شراکتی با ال جی وجود ندارد.

به گفته منابع دیگر، ال جی در حال مذاکره با مقامات قزاقستان است. این احتمال وجود دارد که کارخانه قدیمی که از سال 1998 در قزاقستان فعالیت  و محصولاتی مشابه کارخانه روسی تولید می کرد، مورد استفاده قرار نگیرد و در عوض کارخانه جدیدی افتتاح شود.

دلیل انتقال این خط تولید از روسیه به ازبکستان یا قزاقستان نیز عملیات نظامی انجام شده توسط روسیه در خاک اوکراین بیان شده است.

نظر الکسی پوگودالوف مدیر تجاری Holodilnik.ru  این است که اگر کارخانه ال جی از روسیه خارج شود و عرضه محصولات خود به روسیه که بازار اصلی فروش این شرکت بود را کنار بگذارد، باید تولید را 4 تا 5 برابر کاهش دهد.

منبع

 


بروزرسانی : در تاریخ 21 اکتبر 2022 شرکت الجی اعلام کرد که این خبر هنوز قطعی نشده و فعلا تصمیمی مبنی بر انتقال شرکت ال جی روسیه، به ازبکستان و یا قزاقستان ندارد.