هیئت ملی جوانان ازبکستان در مجمع جهانی غذا که از 17 تا 21 اکتبر در مقر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در رم برگزار شد، شرکت کرد.

در رویدادی که توسط فائو با موضوع «تغذیه سالم، سیاره سالم» در پایتخت ایتالیا برگزار شد، بیش از 2000 نفر به صورت حضوری و ده ها هزار شرکت کننده آنلاین از سراسر جهان شرکت کردند. این انجمن گل سرسبد مجموعه ای از رویدادها است که در طول سال توسط فائو میزبانی می شود و بستر خوبی برای بحث در مورد طیف کاملی از مسائل مربوط به کشاورزی و تولید مواد غذایی فراهم می کند.

این انجمن شامل مجمع جهانی جوانان، انجمن علم و نوآوری فائو و مجمع سرمایه گذاری فائو بود. این نشست یک هفته‌ای به ترویج گفت‌وگو میان جوانان، کشاورزان، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، سیاستمداران، دانشمندان و سرمایه‌گذاران درباره مسائل جهانی غذا پرداخت.

به گفته فائو، درگیری ها، تغییرات آب و هوایی و همه گیری کووید-19 از جمله دلایل اصلی بحران جهانی غذا هستند. فائو در آخرین گزارش خود با عنوان وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان در سال 2022 تخمین زده است که 828 میلیون نفر در سراسر جهان در سال گذشته با گرسنگی مواجه بوده اند که 46 میلیون نفر بیشتر از سال 2020 است.

در عین حال، به پتانسیل بزرگی که جوانان از سراسر جهان می توانند با ایجاد یک جنبش جهانی برای حل بحران حاد غذا باز کنند، اشاره شد. همانطور که ولادیمیر رحمانین معاون مدیر کل فائو در سخنان خوشامدگویی خود گفت: «بسیار اوقات جوانان از فرآیند تصمیم گیری که بر آینده آنها تأثیر می گذارد حذف و یا به طور جزئی درگیر می شوند. رهبران امروز باید به نظرات نسل جوان گوش دهند. انرژی جوانان برای دگرگونی سیستم غذایی ما حیاتی است و جوانان امروزی باید در مرکز تصمیم گیری باشند.»

این رویداد تعداد زیادی از جوانان را از کشورهای مختلف از جمله ازبکستان گرد هم آورد تا در مورد مؤثرترین راه‌ها برای مبارزه با بحران فزاینده جهانی غذا از طریق نوآوری و فناوری بحث کنند. در میان اعضای هیئت ازبکستان – نرگیزا خوجاوا، مسئول امور جوانان دفتر کشور فائو در ازبکستان، دانشجوی دکتری دانشگاه ارضی دولتی تاشکند سعیدژاخون خاسانوف و رئیس پروژه هایی در زمینه توسعه پایدار امماتوی یولداشوا، حضور داشتند.

رویداد جانبی ازبکستان با موضوع “فرصت های معنادار برای جوانان: ابزارهای دیجیتال و نوآوری در کشاورزی” به عنوان بخشی از این انجمن توسط سفارت جمهوری ازبکستان در ایتالیا برگزار شد. در اینجا، به جوانان فعال ازبکستان فرصت داده شد تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و در مورد فعالیت های خود در حل مشکلات مربوط به سیستم های کشاورزی و غذایی صحبت کنند.

منبع