سرویس مطبوعاتی وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان از امضای اوراق مبادله و موافقت نامه کمک مالی با دولت ژاپن و دیجیتالی کردن آرشیو میراث فرهنگی جاده بزرگ ابریشم در جمهوری ازبکستان، که امروز در این وزارتخانه در چارچوب پروژه «حفاظت» برگزار شد، خبر داد.  این پروژه 400 هزار دلار برآورد شده است.

این مراسم با خوش آمدگویی توسط جمشید خوجائف، وزیر سرمایه گذاری و بازرگانی خارجی، معاون رئیس دولت، آغاز شد و وی بر اهمیت حفظ میراث فرهنگی جاده بزرگ ابریشم تاکید کرد و روابط دیرینه بین کشورهای ژاپن و ازبکستان را یادآور شد.

در مورد خود این پروژه، تمرکز اصلی آن کمک به حفظ ارزش‌های فرهنگی منحصربه‌فرد است که در مسیر باستانی جاده ابریشم یافت شده و همچنین افزایش اثربخشی اقدامات انجام شده برای حفاظت از آنها است. انتظار می رود که این پروژه کمک بزرگی به توسعه فرهنگ کشور ازبکستان کند و همچنین به نماد تبادل فرهنگی و بشردوستانه بین ژاپن و ازبکستان تبدیل شود.

این پروژه به سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین این دو کشور اختصاص دارد.

ژاپن قصد دارد تعدادی از فن آوری ها را منتقل کند و تجربه خود را در زمینه حفاظت از سایت های میراث فرهنگی به اشتراک بگذارد.
به خصوص آژانس میراث فرهنگی زیر نظر وزارت گردشگری و موزه دولتی تاریخ ازبکستان و موزه باستان شناسی ترمز که تجهیزاتی برای حفاظت از مجموعه ها و نمایشگاه ها و همچنین تجهیزات برای دیجیتالی کردن آرشیو، از جمله اسکنرهای سه بعدی و دوربین هایی که 360 درجه عکاسی می کنند و سایر تجهیزات مهم دریافت خواهند کرد.

منبع