به گزارش سرويس مطبوعاتي وزارت امور خارجه، ديروز، 17 نوامبر، ديدار ولاديمير نوروف وزير امور خارجه جمهوري ازبکستان و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سمرقند برگزار شد.

جوزپ بورل در چارچوب رویدادهای اتحادیه اروپا – آسیای مرکزی که در کشور ازبکستان در حال برگزاری است وارد این کشور شد.

این دیپلمات اروپایی در دیدار با سرپرست وزارت امور خارجه کشور ازبکستان، موضوعات مختلف همکاری میان ازبکستان و اتحادیه اروپا را مورد بررسی قرار داد.

همچنین خاطرنشان شد که در سال های اخیر روابط ازبکستان و اتحادیه اروپا به سطح کیفی جدیدی رسیده است. در سفر رسمی چارلز میشل رئیس اتحادیه اروپا به ازبکستان و در جریان شرکت شوکت میرضیایف رئیس جمهور در اجلاس سران اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی، نکات جدیدی در باب همکاری های مشخص شد.

در این نشست، طرفین آمادگی خود را برای افزایش روابط در زمینه های تعاملی مانند: سیاست، تجارت و سرمایه گذاری، کمک های مالی و فنی به توسعه، فناوری های پیشرفته، علم و آموزش، محیط زیست، گردشگری و بهداشت و درمان اعلام کردند.

به گفته بورل، اتحادیه اروپا از روند اصلاحات انجام شده در کشور ازبکستان حمایت می کند و آماده است در اجرای استراتژی توسعه ازبکستان جدید کمک کند. اتحادیه اروپا همچنین از سیاست خارجی جمهوری ازبکستان که فضای جدیدی از درک متقابل و اعتماد در سیاست ایجاد کرده است، بسیار قدردانی می کند.

امیدهای زیادی در هر دو طرف به پاراف توافقنامه همکاری و همکاری پیشرفته بین اتحادیه اروپا و ازبکستان بسته شده است. انتظار می رود این رویداد صفحه جدیدی در روابط ازبکستان و اتحادیه اروپا باز کند. اما در حال حاضر وظیفه اصلی تکمیل سریع رویه های داخلی برای امضای این توافقنامه است.

همچنین برنامه رویدادهای برنامه ریزی شده از جمله شورای همکاری ازبکستان و اتحادیه اروپا و مجمع گردشگری اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی مورد بحث قرار گرفت.

اتحادیه اروپا و ازبکستان همچنین به چشم انداز گسترش همکاری در زمینه اکولوژی علاقمند هستند.

در پایان، طرفین در مورد وضعیت افغانستان صحبت کردند. بورل موافقت کرد که از انزوای افغانستان باید اجتناب شود تا مبادا یک بحران انسانی در این کشور ایجاد شود.

با توجه به نشست وزیران اتحادیه اروپا-آسیای مرکزی  در مورد اتصال: دروازه جهانی برای توسعه پایدار، طرفین توافق کردند که هر دو رویداد به ارتقای اتصال پایدار بین مناطق جهان کمک خواهند کرد.

منبع