به گزارش سرویس مطبوعاتی ریاست جمهوری ازبکستان، در جریان سفر رئیس دولت به منطقه ناوی، شوکت میرضیایف در مراسم باشکوه راه اندازی شرکت زرافشان اوینا شرکت کرد.

از آنجایی که شیشه یکی از مهم ترین موادی است که در صنعت، ساخت و ساز و زندگی روزمره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به شیشه در ازبکستان 38 میلیون تن در سال است و منطقه ناوی از نظر مواد معدنی مختلف از جمله ماسه کوارتز که از آن شیشه ساخته می شود، بسیار غنی است .

به همین دلیل است که رئیس جمهور ازبکستان در سفر قبلی خود به منطقه ناوی دستور داد تا تولید شیشه در این منطقه راه اندازی شود. از آن زمان تاکنون پروژه ای به ارزش یک چهارم میلیون دلار تدوین و اجرا شده است. تاکنون چنین شرکت هایی در فرغانه و جیزخ وجود داشت. امروزه تعداد آنها توسط شرکت تازه تاسیس “زرافشان اوینا” که متخصص در تولید طیف گسترده ای از محصولات است، تکمیل می شود.

پیش بینی می شود که کارخانه جدید 12 میلیون متر مربع شیشه در سال تولید کند. بخشی از محصولات تولیدی برای صادرات و بخشی جایگزین واردات خواهد شد.

شرکت جدید 700 نیروی کار دارد. در این مراسم با شرکت مارماروبد که در شهر گازگان واقع شده و در زمینه استخراج و فرآوری سنگ مرمر و گرانیت فعالیت می کند، ارتباط تصویری برقرار شد. تجهیزات خریداری شده در چین و ایران در این شرکت وجود دارد و متخصصانی از این کشورها در آنجا کار می کنند.

پس از آن، شرکت “سرویس Hydro Stanko” مستقر در شهر ناوی به رئیس دولت معرفی شد. به طور کلی منطقه ناوی یک منطقه صنعتی با صنعت توسعه یافته است که در آن شرکت های معدنی، متالورژی، شیمیایی و انرژی زیادی وجود دارد. برای اینکه نه تنها فقط آنها ، بلکه کل صنعت و کشاورزی ازبکستان به طور عادی کار کنند، باید ماشین آلات و تجهیزات برای آنها فراهم شود. و شرکت “Hydro Stanko Service” به تازگی در مهندسی مکانیک مشغول به فعالیت شده است. این شرکت در چارچوب همکاری های صنعتی به وجود آمد و امکان بومی سازی تولید بیش از صد دستگاه و بیش از هزار قطعه یدکی را برای آنها فراهم کرد. سال گذشته، بومی سازی تولید بیش از 12 میلیون دلار صرفه جویی به همراه داشته است.

این شرکت بر روی تجهیزات تولید شده در آلمان، ترکیه، ایتالیا و چین فعالیت می کند. 370 نیروی کار دارد. در آینده نزدیک، شرکت ممکن است فروشگاه ریخته گری خود را داشته باشد که دامنه محصولات را بیشتر گسترش می دهد.

رئیس جمهور دستور داد تا سطح بومی سازی افزایش یابد. به طور کلی، بیش از صد پروژه به مجموع 1 تریلیون سوم در حال حاضر در منطقه ناوی به عنوان بخشی از برنامه بومی سازی اجرا می شود. پیش بینی می شود تا پایان سال جاری تا 100 میلیون دلار به دلیل جایگزینی واردات صرفه جویی شود.

منبع